So, 02 lut 2013


16 stycznia 2013r. ośmioro wychowanków tczewskiego Domu Dziecka, którzy pod opieką Justyny i Darka Górskich udali się do Tczewskiego Centrum Kultury i Sztuki mieli okazję wysłuchać koncertu Kasi Kowalskiej. Tego wieczoru ta znana artystka estradowa zaśpiewała swoje największe przeboje takie jak: "Antidotum", "Wyrzuć ten gniew", "Coś optymistycznego" czy "Jak rzecz". Każdy z przebojów oklaskiwany był przez widownię na stojąco. Również nam koncert bardzo się podobał i szkoda, że trwał tylko niecałe dwie godziny.

Dziękujemy Pani Eugenii Pokorskiej-Sawczuk - Prezes Banku Spółdzielczego w Tczewie za przekazanie biletów na koncert.
Śr, 19 gru 2012
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wszystkim ciepła i spokoju przy wigilijnym stole, wielu prezentów pod choinką oraz radości w czasie spotkań z bliskimi. Pamiętajmy w również w tych szczególnych dniach o potrzebujących. Sprawmy, aby nikt nie czuł się samotny. Życzymy również szampańskiej zabawy i samych radosnych dni w nadchodzącym 2013roku.

Członkowie stowarzyszenia „Bliżej Domu”.
Pt, 05 paź 2012
Jesień to czas kiedy zwierzęta przygotowują się do zimy. Za kilka miesięcy coraz trudniej będzie znaleźć pożywienie, którego teraz jest pod dostatkiem. Dlatego my postanowiliśmy odwiedził Pana leśniczego Stanisława Chmiela w Brodach Pomorskich i pomóc mu w zgromadzeniu karmy dla zwierząt z prowadzonego przez niego azylu. W tym celu pod koniec września członkowie naszego stowarzyszenia oraz dzieci z placówki opiekuńczej w Tczewie udali się do sadu, by pozbierać jabłka które później zawieźliśmy do Brodów Pomorskich. Wczoraj grupa zapaleńców, którym leży na sercu dobro zwierzaków pojechała do miejscowości Opalenie, gdzie zbieraliśmy marchew. Dzięki pracy członków stowarzyszenia „Bliżej Domu” oraz dzieci do azylu trafiło ponad pół tony jabłek i marchwi, którymi pan leśniczy zimą będzie karmił zwierzęta.

A to nie koniec naszej akcji.
Pt, 28 wrz 2012
Dnia 09 sierpnia 2012r. o godzinie 8.00. przedstawiciele stowarzyszenia "Bliżej Domu" - Bożena Cyrulnik i Kamila Gerka wybrali się wraz z siedemnastoma wychowankami z Domu Dziecka na wycieczkę do Stryszej Budy i Szymbarka. Kilka minut po godzinie 9.00. dotarliśmy na miejsce do Kaszubskiego Parku Miniatur, gdzie w skali 1:25 mogliśmy obejrzeć wierne kopie najbardziej znanych obiektów takich jak Statua Wolności, Sfinks, Krzywa Wieża, Mur Chiński, Biały Dom, Big Ben oraz wiele charakterystycznych obiektów Kaszub. Na terenie parku znajdowały się także inne atrakcje, z których bardzo chętnie korzystaliśmy - plac zabaw, gabinet śmiechu, zamek strachu, mini zoo, bajkowa kraina, gdzie spotkaliśmy postaci z bajek i baśni ( było ich tam ok. 60). Po kilkugodzinnej zabawie udaliśmy się do Szybmarka do Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Tam zwiedziliśmy Dom Sybiraka z rekonstrukcją sowieckiego łagru, replikę bunkra T.O.W. Gryf Pomorski "Ptasia Wola", Dom Powstańca Polskiego z Adampola, Zagrodę Trapera. Zobaczyliśmy jak kiedyś wyglądała stara kaszubska chata i dwór polski. Widzieliśmy najdłuższą deskę świata, która została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa i największy koncertujący fortepian na którym grał między innymi Leszek Możdżer. Oczywiście każdy z uczestników czekał na wejście do domu do góry nogami..... Rzeczywiście wrażenia podczas zwiedzania tego obiektu są niesamowite. Nasz umysł łatwo ulega złudzeniu, że nie znajdujemy się w prawidłowej pozycji i błędnik wariuje:) Warto wspomnieć, że tego dnia mieliśmy wspaniała pogodę. Wszystkim dopisywały humory i gościł uśmiech na twarzach. Wycieczka była bardzo udana.

Organizatorem wyprawy było stowarzyszenie "Wspólnie dzieciom", które my wspieraliśmy. Szczególnie dziękujemy za zaangażowanie Pani Ewie Wasielewskiej z zaprzyjaźnionego stowarzyszenia.

Więcej fotek z tego wyjazdu w dziale Galeria
Czw, 27 wrz 2012

      Dnia 18 lipca 20112r. Beata Warsińska – członkini naszego stowarzyszenia, wraz z 10 osobową grupą dzieci z Domu Dziecka, wybrała się na wycieczkę do Jednostki Wojskowej JW. 1128 w Malborku.jest to 22 Baza Lotnictwa Taktycznego. W czasie wycieczki była możliwość zwiedzania lotniska, hangarów dla samolotów, obejrzenia i przymierzenia munduru wojskowego oraz zapoznania się z wyposażeniem żołnierzy. Ponadto odbyły się pokazy samolotów bojowych MIG-29, MIG-21 i MIG-15 m. in. kołowanie samolotów, starty i lądowania, pokaz dynamiczny na fotelu katapulty. Uśmiech i dobry humor na twarzach podczas wycieczki towarzyszył przez cały czas zwiedzania jednostki Tego typu wyjazdy dają bardzo dużo radości zarówno dzieciom jak i opiekunom. Wycieczka sprawiła wiele radości i pozostawiła po sobie niezapomniane wspomnienia, które pozostaną w pamięci na długo. Kilku chłopców deklarowało nawet, że w przyszłości chcieliby zostać pilotami samolotów. Kto wie, może za kilka lat, zobaczymy uczestnika wycieczki za sterem samolotu…
Nasze stowarzyszenie mogło uatrakcyjnić, wakacje letnie dzieciom z Domu Dziecka dzięki zaproszeniu przez zaprzyjaźnione Stowarzyszenie „Wspólnie dzieciom”, organizatora wycieczki.
Czw, 27 wrz 2012
Muzyka łagodzi obyczaje, a harcerstwo uczy życia- takie hasło przyświecało naszemu wyjazdowi na wycieczkę do Olpucha w powiecie kościerskim. W wyjeździe uczestniczyła grupa ponad czterdzieściorga dzieci z terenu Tczewa, a opiekowały się nimi między innymi Ewa Wasielewska i Justyna Górska z naszego stowarzyszenia. Pomimo, iż rano trochę się chmurzyło Kaszuby przywitały nas piękną pogodą.W Olpuchu, gdzie harcerze mieli swój obóz przygotowano moc
atrakcji. Były warsztaty muzyczne podczas których każdy uczestnik wycieczki
mógł spróbować swoich sił w grze na trąbce, puzonie, waltorni, klarnecie,
saksofonie, flecie czy perkusji. Później orkiestra harcerska zagrała wspaniały
koncert różnych rodzajów muzyki, który na wszystkich zrobił duże wrażenie. Był
też wspólny obiad w stołówce harcerskiej, a później gry i zabawy na świeżym
powietrzu. Szczególnie wiele emocji wzbudziły turnieje siatkówki i piłki
nożnej. Miejscowość Olpuch położona jest nad pięknym i wyjątkowo czystym
jeziorem Kolet. Przy tak pięknej pogodzie kąpaliśmy się i opalaliśmy na słońcu.
Wszyscy wypoczęli i w dobrych humorach wieczorem wracaliśmy do Tczewa. Aż
szkoda było wracać.
Wyjazd zorganizowały stowarzyszenia "Bliżej Domu" i "Wspólnie
Dzieciom" z Tczewa.Wt, 24 kwi 2012
W maju gościliśmy w leśnictwie Brody Pomorskie, gdzie odbył się piknik ekologiczny pod hasłem "Żyjmy w zgodzie z naturą".

Był piękny wiosenny dzień 12 maja 2012r. Wtedy właśnie pojechaliśmy na piknik ekologiczny do leśnictwa Brody Pomorskie, gdzie byliśmy gośćmi Pana leśniczego Stanisława Chmiela. W wyjeździe zorganizowanym przez nasze stowarzyszenie uczestniczyli wychowankowie Domu Dziecka w Tczewie oraz wychowawcy tej placówki. Łącznie ponad 50 osób. Nasze zaproszenie przyjęło wielu znamienitych gości na czele z starostą tczewskim Józefem Puczyńskim, wicestarostą Mariuszem Wiórkiem, Członkiem Zarządu Powiatu Tczewskiego Stanisławem Ackermanem, Przewodniczącym Rady Powiatu Piotrem Odyą oraz Zastępcą Przewodniczącego Józefem Wasiukiem. Impreza rozpoczęła się od spotkania z panem Andrzejem Lipką - prezesem zarządu Centrum Myśliwskiego Zamek w Gniewie, który opowiadał uczestnikom pikniku o zwierzętach jakie można spotkać w polskich lasach i ich zwyczajach. Można było dowiedzieć się na przykład jakie ptaki budzą nas o świcie, co jedzą dziki oraz co oznacza ryk wydawany jesienią przez jelenie. Następnie pan leśniczy Chmiel oprowadził nas po terenie prowadzonego przez siebie azylu, gdzie znajduje się ponad pięćdziesiąt zwierząt. Trafiają tam chore osobniki, które są leczone,a następnie wypuszczane na wolność.Mogliśmy z bliska zobaczyć dziki, jelenie, sarny, bociany, sowy, jastrzębie, świnki wietnamskie oraz wiele innych zwierząt, którymi na co dzień opiekuje się pan leśniczy. Była też niespodzianka.Dzieci miały okazję wypuścić na wolność jastrzębia, który dzięki wspaniałej opiece leśniczego i jego żony wrócił do pełnej sprawności. Wszyscy byli zachwyceni widząc wylatującego z klatki i unoszącego się wysoko w powietrze drapieżnika. Zwiedziliśmy też Izbę Edukacji Ekologicznej, która od kilku lat znajduje się na terenie leśnictwa Brody Pomorskie. Następnie odbyły się pokazy przygotowane przez gniewskich strażaków. Każdy mógł usiąść za kierownica prawdziwego wozu strażackiego, wejść do "kosza" wysięgnika, by z wysokości prawie 30 metrów podziwiać okolicę. Strażacy przeprowadzili też symulację niewielkiego pożaru gasząc go bardzo sprawnie przy użyciu wody i piany. Później była okazja zasiąść do ogniska i wspólnie zjeść upieczone kiełbaski. Wszystkim smakowało również ciasto upieczone przez opiekunów. Były gry, zabawy i śpiewy przy akompaniamencie dwóch gitar na których grali pani Karolina i pan Piotr. Wiele śmiechu i emocji przyniósł konkurs przeciągania liny, w czasie którego po jednej stronie stanęli dorośli po drugiej dzieci. Najpierw wygrali dorośli, ale już po kilku minutach dzieci wzięły na nas srogi rewanż nie pozostawiły złudzeń kto jest silniejszy:). Do Tczewa wróciliśmy dopiero wieczorem. Humory dopisywały. Impreza wypadła wyśmienicie, dlatego już dziś planujemy aby odwiedzić pana leśniczego i jego zwierzęta jesienią.
Wt, 24 kwi 2012
Każdy lubi dobrą zabawę. My też. Dlatego na zakończenie karnawału 2012r. zorganizowaliśmy w Domu Dziecka w Tczewie bal przebierańców. Warunkiem uczestnictwa w zabawie było przebranie się. Wszyscy bardzo poważnie podeszli do przygotowań. Na sali mogliśmy spotkać pszczółkę, piłkarzy, policjantów, elfy, czarnoksiężnika, pieska, króla i różne inne realne i wymyślone postaci. Każdy starał się jak najlepiej wcielić w swoją rolę tańcząc przy muzyce Pana Rafała Kowalskiego. Były też gry i konkursy.Na zakończenie wybraliśmy króla i królową balu.Impreza dostarczyła nam wiele radości co widać na twarzach zarówno dzieci jak i dorosłych uczestników zabawy.

Serdecznie dziękujemy Panu Rafałowi Kowalskiemu, który bezpłatnie zapewnił nam wspaniałą muzykę podczas imprezy.