Warsztaty terenowe w leśnictwie Brody Pomorskie.
W dniach 27-29 sierpnia 2013r. w ramach realizowanego przez nasze stowarzyszenie projektu pod nazwą: „Aktywne poznawanie walorów turystycznych, historycznych i przyrodniczych regionu Kociewie poprzez organizację warsztatów terenowych dla dzieci” na terenie leśnictwa w Brodach Pomorskich k. Gniewa odbyły się warsztaty terenowe. W wyjeździe wzięło udział piętnaścioro dzieci z terenu gmin Tczew, Pelplin i Gniew.

W dniach 27-29 sierpnia 2013r. w ramach realizowanego przez nasze stowarzyszenie projektu pod nazwą: „Aktywne poznawanie walorów turystycznych, historycznych i przyrodniczych regionu Kociewie poprzez organizację warsztatów terenowych dla dzieci” na terenie leśnictwa w Brodach Pomorskich k. Gniewa odbyły się warsztaty terenowe. Do wyjazdy zakwalifikowano piętnaścioro dzieci pochodzących z gmin Tczew, Pelplin i Gniew. Uczestnicy wyjazdu byli w wieku od 8 do 17 lat.
Podczas pierwszego dnia pobytu w Brodach Pomorskich dzieci brały udział w zajęciach na terenie azylu dla zwierząt prowadzonego przez leśniczego Stanisława Chmiel. W czasie tych zajęć dzieci poznawały różne gatunki zwierząt żyjące na terenie Kociewia, a także uczyły się jak opiekować się zwierzętami będącymi w azylu. Zobaczyliśmy tam między innymi bociany ( biały i czarny), dzikie gęsi, wiele gatunków ptaków drapieżnych takich jak sokoły, orliki, jastrzębie i sowy. Były też dziki, sarny, jeleń, króliki i świnki wietnamskie. Ponadto Pan leśniczy zorganizował dzieciom wyprawę do lasu podczas której opowiadał o zwierzętach i roślinach jakie można spotkać w naszych lasach i nad rzekami. Część zwierząt i roślin o których mówił leśniczy dzieci mogły zobaczyć na własne oczy. Po męczącej wyprawie do lasu był zasłużony odpoczynek przy ognisku. Przy grze na gitarze i śpiewie uczestnicy warsztatów piekli na ognisku kiełbaski, które później wszystkim bardzo smakowały.
Kolejnego dnia przywitała nas w Brodach Pomorskich piękna, słoneczna pogoda. Dlatego wszyscy bardzo chętnie udali się na 3 kilometrową wycieczkę pieszą na zamek w Gniewie. Tam dzieci zwiedziły piękny, malowniczo położony w pobliżu rzeki Wisły średniowieczny zamek krzyżacki. Podczas pobytu na zamku zobaczyliśmy pięknie odrestaurowany dziedziniec, komnaty zamkowe oraz podzamcze. Tam czekała na nas największa podczas wycieczki do Gniewa atrakcja. Żywa lekcja historii przedstawiona przez prawdziwych rycerzy. Dzieci z wielkim zaciekawieniem wysłuchały opowieści o polskim rycerstwie z czasów XVI i XVII wieku. Szczególny zachwyt wzbudziły pokazy polskiej husarii na koniach. Rycerze zaprezentowali swoje uzbrojenie i sprawność w jeździe na koniach. To niezapomniane przeżycia.
Po powrocie do leśnictwa dzieci wzięły udział w warsztatach rzeźbiarskich poprowadzonych przez lokalnego artystę-rzeźbiarza Pana Andrzeja Jagielskiego. Każde z dzieci miało za zadanie wyrzeźbić z kawałka drewna jakąś postać ulubionego zwierzątka. Wszyscy bardzo się starali i z wielkim zapałem tworzyli swoje prace. Po zakończeniu rzeźbienia prace zostały pomalowane. Wyszło super. Następnie Pan Andrzej wraz z dziećmi zbili z desek budki lęgowe dla ptaków, które sprezentowaliśmy Panu leśniczemu. Teraz Pan leśniczy powiesi je na drzewach wokół leśniczówki i wszyscy z niecierpliwością będziemy czekali na nowych lokatorów naszych budek. W ostatnim dniu pobytu w Brodach pomorskich pan leśniczy Chmiel pokazał nam Izbę Pamięci Ekologicznej, którą od lat prowadzi na terenie swojego leśnictwa. Tam uczestnicy warsztatów zobaczyli wiele narzędzi i urządzeń, którymi przez wieki posługiwał się człowiek podczas pracy w lesie i gospodarstwach rolnych.
Warsztaty podczas których ich uczestnicy pogłębili swoją wiedzę na temat przyrody oraz historii regionu Kociewie dobiegły końca. Aż żal było wyjeżdżać, bo pobyt w leśnictwie oraz w Gniewie wszystkim się podobał. Dzieci obiecały, że z całą pewnością wrócą jeszcze go pana leśniczego i jego azylu, aby odwiedzić zwierzęta z którymi przez trzy dni bardzo się zaprzyjaźniły.



Projekt jest realizowany i został dofinansowany w ramach działania
413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju
Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Inne zdjecia: